Buraya kadar neler oldu?

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi bu yıl CrossFit Games formatında önemli değişiklikler yapıldı ve ilk defa CrossFit Open ülke birincileri de finallerde yarışmaya hak kazandılar. Yeni formata ilişkin daha önce yayınladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Şubat ayında CrossFit Open ile başlayan 2019 sezonu finalleri 1 – 4 Ağustos 2019 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Wisconsin eyaletinde Madison şehrinde yapılacak finallerle son bulacak.

Sezonun bu noktasında, finallere katılacak kişi sayısı CrossFit Open ülke birincileri ve Sanctional yarışmalarının birincilerini de içeren en fit 35 erkek, 35 kadın, 14 takım, 40 genç atlet ve 120 master atlete indirilmiş durumda. Bu noktada ülke birincilerini de dikkate aldığımızda finallere katılacak atlet sayısında önemli bir artış olduğunu görüyoruz. Bu sayıdaki atletin pazar gününe kadar beraber yarışması mümkün gözükmüyor. CrossFit yarışma organizasyonundan yapılan açıklamaya göre bireysel yarışma 148 erkek ve 134 kadın ile başlayacak ve ilk müsabakanın ardından 75 sporcuya düşülecek. Her müsabakanın sonunda yapılacak elemeler ile sırası ile 50, 40, 30, 20 ve ardından son 10 sporcunun finallere kalacağı şekilde bir yarışma takvimi takip edilecek.

Müsabaka takvimi

Bireysel ve takım müsabakalarının takvimi şu şekilde:

TarihSaat
1 Ağustos Perşembe09:00 – 18:00
2 Ağustos Cuma10:00 – 18:00
3 Ağustos Cumartesi10:00 – 18:00
4 Ağustos Pazar10:00 – 17:00

Yaş gruplarları müsabakaları ile 2 Ağustos Cuma günü başlayacak ve 4 Ağustos Pazar günü tamamlanacak.

Son olarak yukarıda belirtilen saatlerin yerel saatler olduğunu ve Türkiye’den 8 saat geri olduğunu hatırlatalım.

Yarışmaları nereden seyredebilirim?

Geçtiğimiz ay Facebook ve Instagram hesaplarını kalıcı olarak kapatan CrossFit’in bu yıl yarışmaları kendi websitesinden ve youtube kanalından canlı olarak yayınlayacak. Buna ilave olarak yarışmalarda ilk defa açık medya yayını yapılmasına da izin verildi. Bu da isteyen medya kuruluşunun veya bireyin CrossFit Games’i canlı yayınlayabilmesi, yorumlayabilmesi anlamına geliyor.