Herkese merhaba, 2018 sezonu tamamlanır tamamlanmaz gelecek sezonun yarışma formatı ile ciddi dedikodular ortalıkta dolanmaya başlamıştı. Her ne kadar resmi crossfit sitesinden henüz detaylı bir açıklama yapılmamış olsa da bu değişiklikler neredeyse netleşmiş durumda ve 2019 yılında bizi daha önce gördüklerimizden çok farklı bir sezon bekliyor gibi gözüküyor. Bu yazıda sizler için okuduğum kadarı ile değişiklikleri basitçe özetlemeye çalışacağız. Hazırsanız hemen başlayalım.
Crossfit Open formatında bir değişiklik olacak mı? Hayır, yine 5 hafta sürecek . Fakat Şubat 2019 ve Ekim 2019 olmak üzere iki crossfit open olacak. Bu sezona yetişmedi fakat 2020 finallerinden başlayarak ekim 2019 ve şubat 2020 open games derecelerine göre 2020 finallerine katılanlar belirlenecek.
Regional Finalleri kaldırıldı mı? Evet, bundan sonra regional yarışmaları yapılmayacak.
Regional Finalleri yapılmayacaksa finallere gidecek atletler nasıl belirlenecek? Crossfit’in anlaşmalı organizasyonları tarafından yılda 16 adet “sactioned event” yapılacak. Her event’in birincisi doğrudan finallere katılacak. Ayrıca open games sonuçlarına göre affiliate box’u olan her ülkenin birincisi finaller için davet edilecek. 
Sanctioned Event’lerin takvimi belli mi? Şu anda resmi olarak belli olarak belli tek event 12-15 Aralık tarihlerinde yapılacak Dubai  Crossfit Championship. Online elemeler sonrasında finale kalan atletler Dubai’deki yarışmaya katılacaklar. 
Yeni sezon takviminde iki open games olduğuna göre Ekim 2018’de Open Games olacak mı? Takvim bu sezona yetişmediği için Ekim 2018’de Open Games olmayacak. Bunun yerine Şubat ayında başlayacak Open Games’de ülke birincilerine ilave olarak sıralamadaki ilk 20 atlete 2019 Finalleri için davetiye gönderilecek.
Türkiye’deki atletlerin finallere katılmak için ne yapması gerekiyor? Şubat 2019’da başlayacak Crossfit Open’da Türkiye birincisi olan atlet doğrudan finallere katılacak. Buna ilave olarak  finallere katılmak için bir Türk atletin 16 sactioned event’ten birinde birinci olması gerekiyor.
Peki bunca değişiklik ne anlama geliyor? Crossfit organizasyonu bu değişiklikleri biraz da sponsorların etkisi ile Crossfit Games’i bütün yıl canlı tutmak için yapmış gözüküyor. 16 adet sanctioned event olması open games takvimi dışında neredeyse her iki haftada bir farklı bölgelerde yarışma olacağı anlamına geliyor. Atletler açısından ise finallere katılmak için daha zorlu bir süreç kendilerini bekliyor olacak. Ayrıca bütün yıla yayılmış takvim sebebi ile atletlerin off-season dönemi çok kısalmış olacak. Finallere katılacak atletlerin seçim süreci tamamen değiştiği için önümüzdeki finallerde her yıl finallerin gediklisi olan fakat hiçbir zaman dereceye giremeyen bazı atletlerin yerine yeni yüzler göreceğimiz aşikar. Zaten yeni formatı duyan bazı atletler şimdiden 2019 sezonunda yer almayacaklarını beyan ettiler. Bununla beraber yeni Crossfit Games formatı finallerde ağırlıklı olarak gördüğümüz Amerika, Kanada, İzlanda ve Avusturalyalı atletlerin yerine dünyanın her bölgesinden atletlere finallerde fırsatı veriyor olacak.