Crossfit Nedir?

CrossFit, organizasyonun da kurucusu olan Greg Glassman tarafından geliştirilmiş yeni nesil bir fitness antremanı methodudur. Gregg Glassman crossfit’i yüksek tempoda yapılan ve sürekli değişiklik gösteren fonksiyonel hareketler olarak tanımlamaktadır.Bütün crossfit antremanları jimnastik, olimpik halterin yoğunlukta olduğu ağırlık antremanları, koşu, kürek çekme ve daha fazlasını içeren ve günlük hayatımızda da kullandığımız temel fonksiyonel hareketleri içermektedir.Crossfit antremanlarının en temel özelliği en kısa sürede en fazla işi yapma (koşulabilecek en uzun mesafe, yapılabilecek en fazla hareket tekrarı, en fazla kiloyu taşıma vb) ve dolayısı ile fizik biliminde tanımlandığı şekliyle en yüksek güç (birim zamanda aktarılan enerji veya yapılan iş) yaratma üzerine antremanların dizayn ediliyor olmasıdır. Dolayısı ile crossfit antremanları yüksek yoğunlukta ve zaman kısıtı olacak şekilde hazırlanmaktadır.

Sürekli değişen yüksek yoğunluktaki antremanların kişilerin fitness seviyesinde dramatik ilerlemeler yaratacağı inancı crossfit’in temel felsefesidir.CrossFit antremanları mutlaka veri ile desteklenir. Bunun için yapılan hareketlerin belli standartları vardır ve beyaz tahtaya yazılan antremanların zaman ölçümleri ve antreman skorları mutlaka kaydedilir. CrossFit açık kaynaklı bir fitness programıdır. CrossFit için ortaya atılan fikirler, antreman teknikleri ve fonksiyonel hareketlerin hiçbiri herhangi bir fikri mülkiyet koruması altında değildir. Crossfitle adı özdeşleşen hareketler, makaleler, sitedeki videolar ve beslenme programları crossfit sitesi altında erişime açıktır. 

CrossFit antremanları her yaş grubuna ve fiziksel duruma adapte edilebilmelidir. CrossFit’e başlamak için daha önce bir spor geçmişinizin olmasına gerek yoktur.
Crossfit’in herhangi bir spor disiplini ve fitness methodu ile bir bağı yoktur. Fit olmayı daha iyi tanımlayan bir disiplin ortaya çıkarsa crossfit kendisini bu fikre göre adapte edecektir.
Her gün 30 dakika süren orta tempolu bir koşuya veya aynı ağırlıkla benzer tempoda yapılan bir halter antremanına metabolizmanız çok çabuk adapte olacak ve antremandan sağlanan fayda giderek düşecektir. Bu yüzden sürekli değişen bir antreman programı uygulanmalıdır.
İnsan vücudu anatomik olarak belli hareketleri yüksek tempoda yapmaya uygundur. Bu hareketler insanlık tarihinin başından beri hayatta kalmak için yaptığımız fonksiyonel hareketlerdir. Crossfit’in temelini de bu hareketler oluşturur.

Crossfit antremanları yüksek yoğunluklu antremanlardır. Her antremanda en yüksek eforunuzu göstermeniz beklenir. Bir süre sonra eskiden en yüksek yoğunlukta yaptığınızı düşündüğünüz bir antremanın artık normal yoğunluğa dönüştüğünü ve kapasitenizin arttığını gözlemleyeceksiniz. İnsanları crossfit’a bağlayan en önemli etkenlerden birisi de bu gelişimin kolay bir şekilde gözlemlenebilir olmasıdır.

Crossfit Nerede Yapılır?

Concept 2 kürek, olimpik bar ve plakalar, kettlebell, dumbell, atlama ipi, sağlık topu ve belli bir yüksekliğe zıplayabileceğiniz bir kutu veya platform crossfit için olmazsa olmaz ekipmanlar. Antremanlarınızı bu aletlerin olduğu her yerde yapabilirsiniz.

Fakat eğitmenler eşliğinde ve seviyenize göre belli bir programı takip ederek crossfit yapmak istiyorsanız size crossfitçilerin “box” olarak adlandırdığı crossfit organizasyonu tarafından onaylanmış affliate gym’leri tavsiye ediyoruz. Box’larda düzenli antreman programlarına ilave olarak crossfit’in antreman programı dışında en ilgi çeken unsurlarından birisi olan sosyal bir ortamın ve bitmez diye düşündüğünüz antremanlarda size destek verecek bir topluluğun sizi beklediğini unutmayın. Crossfit organizasyonuna kayıtlı affiliate box’ların listesi için Türkiye’deki Boxlar sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli.

Crossfit Terminolojisi

Crossfit’in her sporda olduğu gibi kendine özgü bir terminolojisi vardır. İlk duyulduğunda hiçbir anlam ifade etmeyen kısaltmalarla dolu bu terminolojiyi sizin için harf sırasına göre derlemeye çalıştık.

AMRAP:  as many repetitions as possible – belirlenen zaman diliminde en fazla tekrar yapmaya çalışılan antreman

Box: Crossfit antremanlarınızı yaptığınız spor salonu

BS: Back Squat

BW: Body Weight

C&J: Clean and Jerk

C2: Antremanlarda kullanılan kürek çekme makinasının markası

DL: Deadlift

EMOM: Every Minute On the Minute – belirtilen dakika içinde belli sayıda tekrar yapılan antreman

FS: Front Squat

The Games: Her yıl yapılan en fit atletin seçildiği yarışmanın kısaltılmış adı

Girls: Her birine bir kadının adının verildiği cindy, fran, nancy gibi benchmark crossfit antremanları

Heroes: Görev esnasında hayatlarını kaybetmiş crossfit atleti askerlere ve kamu görevlilerine adanmış antremanlar

HRPU: Hand Release Push Up

HSPU: Hand stand Push Up

KB: Kettlebell

K2E: Knees to Elbows

MetCon: Metabolic Conditioning yani yüksek eforla yapılan kardivasküler antremanlar

MU: Muscle Up

OHS: Overhead Squat

PP: Push Press

PR: Personal Record

RX’d: As prescribed – antremanın belirtilen ağırlık ve hareket standartlarına uygun yapılması

T2B: Toes to Bar

WOD: Workout of the Day- Günün Antremanı