CrossFit Games 2020 sezonu bu yıl alışık olduğumuzun aksine Şubat 2020 yerine Ekim 2019’da başladı. Önceki yıllardaki gibi beş hafta boyunca perşembe günü açıklanacak antremanları katılımcıların pazartesi akşamına kadar gönderip hakemlere onaylatması veya video yüklemesi gerekiyor.

Geçen yıl yeniden düzenlenen CrossFit Games formatına göre bu yıl da her ülkenin kadın ve erkek birincilerinin Ağustos ayında yapılacak finallere doğrudan katılma fırsatı elde edecek olması CrossFit Open‘ı ülkemizdeki CrossFit atletleri için son derece önemli hale getiriyor.

Lafı çok fazla uzatmadan aşağıdaki videoda canlı yayınının tekrarını seyredebileceğiniz 20.1’in detaylarını sizinle paylaşalım. CrossFit Open 20.1 organizasyonun 10. yılı sebebiyle önceki yıllarda çok sevilmiş(!) antremanların tekrarlanacağına dair beklentinin aksine benzeri açıklanmamış daha önce fakat çok da klasik sayılabilecek bir antremanla başlıyor. Scaled ve master kategorilerine CrossFit Games websitesinden ulaşabileceğiniz antremanın detayları şu şekilde:

10 rounds for time of:
8 ground-to-overheads, 95 lb.
10 bar-facing burpees

Time cap: 15 minutes

Son olarak hareket standartlarından kısaca bahsedip katılımcılara başarılar diliyoruz. Skorlarınızı yazının altında paylaşmayı unutmayın!

  • Ground-to-overhead hareketinde clean&jerk veya snatch varyasyonları seçimi atlete bırakılmış durumda. Yerden başlayıp baş üstünde barı kilitlendiğiniz sürece istediğiniz şekilde hareketi yapabilyorsunuz.
  • Touch&go veya her seferinde barı atmak serbest fakat touch&go yaparken barı yerden zıplatmak yasak ve al-at yaptığınızda barı tekrar almadan mutlaka barın yerde sabitlenmesi gerekiyor.
  • Eğer stardand plakadan daha küçük plakalar kullanıyorsanız hareket mutlaka diz altından başlamak zorunda.
  • Bar facing burpee’de mutlaka standart plakalı bir bar kullanılmak zorunda. Ground-to-overhead’i küçük plaka ile yapsanız bile bar facing burpee için ayrıca bir standart plakalı bar kullanmak zorundasınız.
  • Her yıl çok tartışılan ve sürekli değiştirilen adımla burpee kuralında bu yıl adımla inip kalkmak atletler için serbest.
  • Barın üzerinden zıplamak için mutlaka iki ayağın aynı anda yerden kesilmesi gerekiyor. Yere inerken iki ayağın aynı anda yere inmesi zorunlu değil.
  • Scaled versiyonu yapan atletler zıplamak yerine barın karşı tarafına adımla geçebilirler.

 

http://https://youtu.be/kxQr0K5IWY8