Hepimizin bildiği üzere crossfit’in kendine özgü bir terminolojisi var. O bakımdan hero ve benchmark wod terimlerine crossfit’e merak sarmış kişiler aşinalardır. Biz yine paylaşım öncesinde crossfit’e yeni başlayanlar ve bilmeyenler için kısaca hatırlatalım. 

Crossfit’in bir antreman disiplini olarak başladığı ilk günlerde en fazla ilgiyi Amerikan askerleri ve itfaiyeciler gösterdiği için görev sırasında hayatını kaybetmiş crossfit atleti asker ve itfaiyeciler adına kendilerini onurlandırmak için Hero wodları yayınlanması neredeyse bir gelenek haline gelmiş bulunuyor. Ülkemizde de boxlar tarafından bu geleneğe uygun olarak zaman zaman şehit olan askerlerimiz ve Çanakkale Savaşı yıldönümü adına wod’lar yazıldığına eminim şahit olmuşsunuzdur. Hero wod’larının bazıları o kadar popüler ki crossfit organizasyonu tarafından da yarışmalarda ve yayınlanan günlük antremanlarda sıkça kullanılıyorlar. Hero wod’larından en meşhuru ise şüphesiz ki “Murph”. 1 mil koşu, 100 pull up, 200 push up, 300 air squat ve tekrar 1 mil koşudan oluşan ağırlık yeleği ile yapılan Murph 2005 yılında Afganistan’da hayatını kaybeden Amerikan Deniz Piyadesi Michael P. Murphy’e adanmış ve ilk defa resmi crossfit sitesinde günün WOD’u olarak 28 Ağustos 2005 tarihinde duyurulmuş. 2005 yılından sonra birçok crossfit yarışmasında ve finallerde de Murph ve çeşitli varyasyonları kullanıldı.

Hero Wod’larına ilave olarak ayrıca crossfit’in temel antreman methodunu yansıttığı varsayılan ve performansınızdaki değişimi belli aralıklarla ölçmek için yapılan Fran ve Elizabeth gibi Benchmark WOD’ları biraz crossfit ile aşina olan herkes duymuştur. Resmi Crossfit sitesinden yayınlanan benchmark Wod’lara genellikle kadın ismi verilmesi bir gelenek haline gelmiş durumda. En popüler benchmark Wod’lar ise şunlar:

Şimdiye kadar yayınlanmış ve crossfit yarışmalarında kullanılmış Hero ve Benchmark Wod’larına sitemizin faydalı dökümanlar bölümünden ulaşabilirsiniz. En son yayınlanan Hero ve Benchmark WOD’ları ise sizler için derledik (kaynak www.wodwell.com). Yorumlarınızı ve eğer yaparsanız bu wod’lara ilişin görüşlerinizi sayfanın altına yazmayı unutmayın.

HERO WODS

[ngg src=”galleries” ids=”10″ display=”basic_thumbnail”]

BENCHMARK WODS

[ngg src=”galleries” ids=”11″ display=”basic_thumbnail”]

 

Not: Yeni hero ve bencmark wod’lar www.wodwell.com sitesinden alınmıştır.